Przystanki na żądanie - Miejski Zakład Komunikacji Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Miejski Zakład Komunikacji Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Biuletyn Informacji Publicznej MZK
Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze

Przystanki "na żądanie". Na jakich zasadach i liniach funkcjonują? Co warto o nich wiedzieć? Poniżej przedstawiamy informacje o nowym rodzaju przystanków w zielonogórskim publicznym transporcie zbiorowym.

Od 1 marca 2021 roku wprowadzono po raz pierwszy przystanki określane mianem "na żądanie". Na początku tylko na bezpłatnej linii nr 55 realizującej kursy do centrum handlowego Auchan. Ze względu na specyfikę jej funkcjonowania kursy tzw. "odwozowe" z Auchan w kierunkach osiedla Śląskiego i ulicy Zawadzkiego Zośki są dostępne tylko dla wysiadających pasażerów. Zatem od 1 marca 2021 roku autobus zatrzyma się tylko na tych przystankach, na których pasażerowie będą chcieli wysiąść. Korzyści z wprowadzenia przystanków "na żądanie" to przede wszystkim zwiększenie płynności przejazdu pojazdów komunikacji zbiorowej (brak zatrzymań bez wymiany pasażerów na mało uczęszczanych przystankach) oraz ekologia i oszczędność paliwa (największe spalanie występuje podczas ruszania autobusu).

Od 1 lipca 2021 r. kolejnym przystankom zostanie nadany charakter warunkowy - na zwykłych liniach dziennych.

Zasady funkcjonowania przystanków są określone w Regulaminie przewozu osób1

W przypadku zamiaru wejścia do pojazdu lub wyjścia z pojazdu na przystanku komunikacyjnym oznaczonym „NŻ" (na żądanie) pasażer zobowiązany jest:

  1. stanąć na przystanku w miejscu widocznym dIa prowadzącego autobus i po zatrzymaniu pojazdu nacisnąć przycisk otwarcia drzwi albo,
  2. nacisnąć w pojeździe (odpowiednio wcześniej) przycisk sygnalizujący zamiar wyjścia z pojazdu tak, aby prowadzący mógł zatrzymać autobus w strefie przystanku.

Warto pamiętać, aby chcąc wysiąść, nie wciskać przycisku w ostatniej chwili, już na przystanku, lecz wcześniej -  tak, aby kierujący mógł zatrzymać autobus w strefie przystanku.

Oznaczenie „(NŻ)” występuje na tabliczkach z rozkładem jazdy a także wewnątrz pojazdów - na tablicach prezentujących trasę (kolejne przystanki). Informacja jest przekazywana także w zapowiedziach głosowych kolejnych przystanków.

1Zarządzenie nr 1010.2018 Prezydenta Miasta Zielona Góra w sprawie regulaminu przewozu osób, rzeczy i bagażu

wiata przystankowa ze zbitą szybą
Jesteś świadkiem wandalizmu? NIE CZEKAJ!
tel. 68 196 51
Chcesz złożyć reklamację?
Chcesz złożyć reklamację? Dzwoń lub pisz:
tel. 68 45 20 454
Zielonogórska Policja
Zielonogórska Policja i Miejski Zakład Komunikacji
Informuje! Ostrzega! Radzi!

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w dziale Polityka prywatności.

Zamknij
Komunikat
Zamknij
Miejski Zakład Komunikacji Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu